Ostrovní stát na hranici Atlantského a Severního ledového oceánu, okrajová část Evropy (700 km do Skotska, 1000 km do Norska).
Na Islandu je subarktické oceánské podnebí, které je zmírňováno Golfským proudem. Počasí je velmi proměnlivé s převahou větru, deště a mlh.
V nejvyšším bodě islandského léta vydrží slunce za obzorem dřímat dlouhé dvě hodiny (zhruba od půlnoci do dvou). Od poloviny listopadu do konce ledna se vyšplhá nad horizont na slabé tři čtyři hodinky denně a vytvoří skomíravé šero.
Průměrná roční teplota: 4,3°C (v červenci 10,6°C a v lednu 0,5°C).
Ostrov leží na riftovém pásu Středoatlantského podmořského hřbetu, povrch je geologicky velmi mladý, převládají sopečné horniny - 150 sopek z toho je 26 činných (Hekla, Askja, Katla) a rozsáhlé náhorní plošiny. Nížiny se vyskytují jen při členitém pobřeží (hluboké zálivy a fjordy).
Island je jedna z nejaktivnějších vulkanických oblastí na světě. Asi 14 % území pokrývají ledovce.
Nejvyšší hora: Hvannadalshnúkur - 2119 m, největší ledovec: Vatnajökull - 8400 km2.
Řeky jsou velmi vodnaté s krátkými toky. K vytápění domů a skleníků slouží výrony horkých pramenů - gejzírů. Voda v nich dosahuje teploty až 75°C.
Lesy byly vykáceny a tvoří jen asi 1 % plochy ostrova, na kterém se vyskytují subarktické mechy a lišejníky.
Stromy jsou na Islandu velmi vzácné, nejčastěji jsou to břízy, malé zakrslé stromky. Přes nepřízeň počasí, mělkost půdy, chlad, se Islanďané snaží lesní porosty obnovit, dokonce v roce 1974 přijali zákon o znovuzalesňování země. Nejdivočejší evropská krajina je ve vnitrozemí, v 60. letech tu Američané cvičili astronauty pro přistání na měsíci, zdejší prostředí posloužilo jako imitace měsíční krajiny.
Na Islandu nežijí skoro žádná zvířata, výjimku tvoří lišky a množství ptáků a ryb.
Chovají se zde koně (asi 75 tisíc) a krávy (asi stejný počet).
Ovce jsou všude, pasou se volně v přírodě, jsou značkovány. Je jich na ostrově dvaapůlkrát více než lidí. Islanďané je nedojí.
Typickým ptáčkem na Islandu je Papuchálek severní (Fratercula artica). Jedná se o hebkého bílého ptáčka s červeným zobákem, který se po dvojicích k sobě tulí na mořských březích a skaliskách a jakoby nemotorně poletuje vzduchem. Turisté si ho nakupují v prodejnách suvenýrů vycpaného. Loví se ze zavěšeného lana do síťky na dlouhé tyči.
[1, 2, 7, 11, 12]